04.09.2014, , slovenija
Pozdravljen, pozdravljena!
V Infopeki s polno paro vstopamo v novo šolsko leto. Zate pripravljamo vrsto delavnic in izobraževanj, med drugim Usposabljanje po metodi gledališča zatiranih "Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj!" in cikel torkovih delavnic v sklopu Ubrane skupnosti, udeležiš pa se lahko tudi kulturnega dogajanja, saj pripravljamo Narcissus: Orto foto in Udarniško Filmopeko, kjer si bomo tokrat ogledali japonski film Balada o Narayami. O dogodkih si lahko več prebereš v spodaj, v prihajajočih dneh pa pripravljamo še več septembrskega dogajanja. Pričakujemo te!
»Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj!« Usposabljanje po metodi gledališča zatiranih
Vabljen/-a na usposabljanje o gledališču zatiranih »Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj«, ki bo potekalo od septembra do decembra, vsak torek. Prvo srečanje bo potekalo že 16. 9. 2014, ob 17. uri v prostorih MISC INFOPEKA. Prijaviš se lahko do ponedeljka, 15. 9. 2014, na naslov infopeka@infopeka.org.
»Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj!« je program, ki je nastal iz potrebe po aktivaciji in kreativnem ter neposrednem vključevanju mladih v lokalno skupnost in družbo nasploh z uporabo gledališča zatiranih in pravosodnega gledališča. Namen usposabljanja je, da se mladi skozi ustvarjalnost družbeno aktivirajo in preizprašujejo politično v vsakdanjem življenju ter postanejo bolj aktivni posamezniki in posameznice lokalne skupnosti in družbe kot take.
Izhajamo iz prepričanja, da gledališče tvorimo vsi in da mora biti dostopno vsakomur. Enako pa velja tudi za političnost, ki jo na osebni in družbeni ravni oblikujemo vsi, čeprav velikokrat zaradi obstoječih razmerij moči ostajamo neslišani. Vendar pa smo vsi enakovredno pomembni akterji družbenega dogajanja, zato začnimo skupaj soodločati, soustvarjati in sooblikovati svet, v katerem živimo – od spodaj navzgor. Gledališče zatiranih se uporablja v gledališko-aktivistične, pedagoške in izobraževalne namene ter kot orodje za doseganje socialne pravičnosti. Pravosodno gledališče predstavlja obliko demokracije z uporabo različnih tehnik gledališča zatiranih, ki jih kombiniramo z namenom spreminjanja želja državljanov v zakone in aktivno soustvarjanje razmerij moči v družbi.
Usposabljanje je v prvi vrsti namenjeno NE-igralcem, zato predhodne gledališke izkušnje niso potrebne. Namenjeno je mladim od 16. do 29. leta starosti in je za udeležence brezplačno.
Spoznavali se bomo z uporabo tehnik gledališča zatiranih (časopisno, slikovno, forumsko gledališče, mavrica želja, estetika gledališča zatiranih, pravosodno gledališče …), brali in diskutirali tekste, ki bodo pomembno ogrodje našega delovanja, pripravili forumsko predstavo, gostovali bomo na različnih lokacijah po šolah, pripravili ključen ukrep, ki ga bomo kot predlog mladih poslali na izbran urad Mestne občine Maribor in še in še.
Usposabljanje vodi Barbara Polajnar, kulturologinja in mentorica gledališča zatiranih. Za več informacij pošlji mail na infopeka@infopeka.org ali pokliči na tel. št. 051 335 329.
Projekt Soodločaj, soustvarjaj, sooblikuj se izvaja kot program Pekarne Magdalenske mreže.
»Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja; prednostne usmeritve Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistemov izobraževanja in usposabljanja.«
Slika v vrstici 1
Delavnica komuniciranja z javnostmi: Usposabljanje aktivnih prebivalcev za komuniciranje z mediji in odločevalci
Ubrana skupnost pripravlja cikel delavnic, ki bodo potekale vsak torek. Prva delavnica bo potekala že naslednji teden, 9. 9. 2014, med 17. in 19. uro v prostorih MISC INFOPEKA. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 8. 9. 2014, na infopeka@infopeka.org. Vabljen/-a!
Na delavnici, ki bo sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela, bodo predstavljene metode in orodja za učinkovito komuniciranje z mediji in odločevalci. Podrobneje si bomo ogledali sledeče:
•kako pristopiti do različnih medijev,
•kako napisati dopis medijem,
•kako organizirati tiskovno konferenco,
•kako vzpostaviti in razviti kakovosten odnos s predstavniki medijev,
•kako napisati dopis odločevalcem (organom občine, ministrstvom),
•metode in načini komuniciranja z odločevalci,
•kako se pripraviti na sestanek z odločevalci.
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti – Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Dobre prakse participatorne demokracije: Prenos dobrih praks, metod in načinov civilnodružbenih bojev med aktivne prebivalce
Vabljen/-a na drugo delavnico Ubrane skupnosti, ki bo potekala v torek, 16. 9. 2014, med 17. in 21. uro v prostorih MISC INFOPEKA. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 15. 9. 2014, na infopeka@infopeka.org.
Na delavnici bodo predstavljene dobre prakse na mednarodni, nacionalni in lokalni ravni z namenom spodbuditi prebivalke in prebivalce k aktivni participaciji v civilnodružbenih gibanjih. Seznanili se bomo tudi s sledečim:
•kaj je neformalna družbena pobuda,
•kaj je samoorganiziranje,
•legalnost delovanja,
•legalnost direktnih akcij,
•različne oblike protestov (bojkoti, sit-ins, walk-ins).
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti – Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Delavnica kritične pismenosti: Usposabljanje aktivnih prebivalcev za kritično dojemanje družbenih procesov
Ubrana skupnost pripravlja delavnico kritične pismenosti, ki bo potekala v soboto, 20. 9. 2014, od 10. do 18. ure v prostorih MISC INFOPEKA. Prijave sprejemamo do četrtka, 19. 9. 2014, na infopeka@infopeka.org. Vabljen/-a!
Udeleženke in udeleženci se bodo na delavnici seznanili s sledečim:
•kako razviti kritičen pogled v to, kako različna besedila (v medijih, šolskih učbenikih, uradnih dokumentih …) oblikujejo naše svetove, kulture in identitete na vpliven, pogosto prikrit način;
•kako uporabiti besedila (pisana in slikovna) kot družbena orodja na načine, ki omogočajo preoblikovanje teh istih svetov;
•zavedati se samoumevnosti s katero večinoma sprejemamo množico sporočil in jo nadomestiti s previdnostjo in pozornostjo do ciljev in agend prav teh sporočil;
•kako se na podlagi novo pridobljenega razumevanja in znanja organizirati za dejavno, angažirano in ustvarjalno opozarjajnje na problematike ali reševanje problematik v svojem neposrednem družbenem okolju.
S kritično pismenostjo kot konceptom, ki pismenosti kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želimo posameznice in posameznike opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ena ključnih osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po kateri se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje v družbi.
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti – Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Delavnica razumevanja mehanizmov, ki povzročajo diskriminacijo, izključevanje, marginalizacijo: Vplivanje mehanizmov racionalizacije na komunikacijo in delovanje v skupinah
Vabljen/-a na delavnico Ubrane skupnosti, ki bo potekala v torek, 23. 9. 2014, od 17. do 21. ure v prostorih MISC INFOPEKA. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 22. 9. 2014, na matic@radiomars.si.
Kako stopamo v stik z drugimi? Kako komuniciramo in kako delujemo, ko smo v stiku z ljudmi, ki imajo drugačen pogled na svet kot mi? Kaj se zgodi, ko se ne znamo spoprijeti z različnostmi? Ko se ne moremo strinjati s stališči drugih? Ko delujemo v skupinah, kjer prihajamo iz različnih okolij z različnimi znanji, vedenji in prepričanji?
Na delavnici se bomo posvetili načinom in vrstam vzpostavljanja komunikacije in odnosov s poudarkom na krepitvi diskurzov in interakcij, katerih temelja sta med drugim spoštovanje in sprejemanje. Posebej se bomo osredotočili na mehanizme racionalizacije, ki vključujejo: zmanjševanje vrednosti nedoseženih ciljev; iskanje (racionalnih) razlogov, izgovorov, opravičil za neuspehe ter nesprejemljiva, nezaželena, neupravičena in/ali nečastna dejanja posameznikov in/ali skupin; upravičevanje dejanj in stanj; neaktivnost ali aktivnost, ki ne dosega etično-moralnih standardov.
Združenje Frekvenca delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti – Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Delavnice o zakonskih možnostih vključevanja v postopke upravljanja: Usposabljanje aktivnih prebivalcev za vključevanje v postopke odločanja organov lokalne samouprave
Zadnja delavnica Ubrane skupnosti v mesecu septembru bo potekala v torek, 30. 9. 2014, od 17. do 19. ure v prostorih MISC INFOPEKA. Prijave sprejemamo do ponedeljka, 29. 9. 2014, na infopeka@infopeka.org.
Na delavnici bomo udeležencem podrobneje predstavili sledeče:
•kaj je politična participacija in kako deluje,
•kaj je država,
•kakšna je vloga civilne družbe,
•kako deluje lokalna samouprava in na kakšen način se lahko občanke in občani vključujemo,
•kakšen je pomen delavskega soupravljanja in samoupravljanja.
Pekarna Magdalenske mreže delavnico izvaja v okviru projekta Ubrane skupnosti – Krepitev samoorganiziranih četrtnih skupnosti za neposredno demokracijo in soodločanje o razvoju skupnost Društva za podporo radiu MARŠ, ki ga financira Finančni mehanizem EGP in Norveški finančni mehanizem.
Slika v vrstici 2
Narcissus - Orto foto
Narcissus te vabi na nadaljevanje projekta, tokrat z naslovom »Orto foto«, ki bo z več ponovitvami potekal v mesecu septembru in oktobru. Orto foto si boš lahko ogledal/-a na različnih lokacijah v Sloveniji, in sicer bo 13. 9. 2014 premierno gostoval v Ljubljani (gledališče Glej), 27. 9. 2014 v Mariboru (GT22) in 4. 10. 2014 ponovno v Ljubljani (Muzej sodobne umetnosti Metelkova). Premiera in ponovitve bodo vedno ob 20. uri. Vabljen/-a!
Projekt Narcissus raziskuje tematiko in problematiko patološkega narcisizma v današnji hipertehnologizirani družbeni realnosti. Žižek že leta 1983 piše, da je patološki narcisizem postal prevladujoča osebnostna struktura v družbeno političnem okolju poznega kapitalizma. Kot mlada kapitalistična država začenja Slovenija šele v zadnjih letih čutiti polno težo te diagnoze. Projekt Narcissus preizprašuje oba pola narcisizma, tako v odnosu do sebe, svojega telesa, podobe ali imidža, kot v odnosu do družbe in morale. Pri tem pa seveda ni mogoče zaobiti sodobnih komunikacijskih tehnologij, ki odpirajo povsem nova, še precej neraziskana področja družabnega življenja.
Fotografija že od nekdaj velja za eno od primarnih polj narcisizma. V gledališču običajno služi kot najava, predstavitev ali dokumentacija dogodka, se pravi nekakšna vizualna reprezentacija predstave, simulaker, ki naj svojega referenta, predstavo, pokaže v čim boljši luči, kot zanimivega, privlačnega, spektakularnega, skratka, kot narcisistični objekt. Kaj pa se zgodi, če se konvencija obrne, če fotografija stopi na prvo mesto, domnevni pravi dogodek pa zdrsne v ozadje? Narcissus - Orto foto je eksperimentalna predstava, ki raziskuje odnos med fotografijo in gledališčem. Fotografija tako zaživi novo življenje, dobi nove dimenzije in novo dinamiko, postane takorekoč protagonist gledališkega dogodka. Ob tem pa se postavi vprašanje, kaj je original in kaj simulaker? V dobi medijskih manipulacij se tako sam po sebi vsiljuje dvom v avtentičnost dogodka. Kaj če je vse le simulaker simulakra, senca sence?
Datumi Narcissus: Orto foto:
13. 9. 2014, ob 20:00, gledališče Glej, Ljubljana
27. 9. 2014, ob 20:00, Maribor GT22
4. 10 2014, ob 20:00,. MSUM, Ljubljana
Projekt financira Ministrstvo za kulturo RS.
Slika v vrstici 3
Udarniška Filmopeka: Balada o Narayami
Po poletnem premoru se ponovno vrača Udarniška Filmopeka. Tokrat si bomo ogledali japonski film Balada o Narayami, ki je leta 1983 prejel Zlato palmo na filmskem festivalu v Cannesu. Po filmu se bomo o ogledanem pogovorili s filmskim kritikom Damijanom Vinterjem, ki se nam tokrat pridružuje že tretjič. Vabljen/-a na filmsko izobraževanje v sredo, 24. 9. 2014, ob 20. uri v Kinu Udarnik.
Balada o Narayami (Narayama Bushi-Ko, r.: Shōhei Imamura, Japonska, 1983, 130 min)
V majhni japonski vasici tradicija veleva, da mora vsak, ki doseže starost sedemdesetih let, zapustiti svojce in se odpraviti umret na goro. Najstarejšega sina revne vaške družine tako doleti naloga, da na goro odpelje svojo mater, ta pa bi rada pred odhodom in simboličnim razbitjem svojih zob poskrbela za dobrobit gospodinjstva in za svoje sinove našla dobre žene. Surovost in nasilje prvega dela filma blaži lirična fotografija v drugem delu.
Predavatelj Damijan Vinter je priznan slovenski filmski kritik, soavtor in sovoditelj številnih televizijskih in radijskih oddaj o filmu, nekdanji programski vodja Kinematografov Maribor in Koloseja Maribor ter nenazadnje izjemen poznavalec in ljubitelj filmske umetnosti. Na predavanju nam bo celostno predstavil tokratni film, predavanju pa bo sledila tudi diskusija.
Projekcija poteka v Kinu Udarnik v okviru filmske retrospektive ob 60-letnici Cannske Zlate palme, ki nastaja v sodelovanju s Slovensko Kinoteko. Več informacij si lahko prebereš tukaj.
Slika v vrstici 4
Ekipa MISC INFOPEKA
--
Pekarna Magdalenske mreže Maribor
Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA
Youth informative Counseling Center INFOPEKA
Ob železnici 8, 2000 MARIBOR - SLOVENIJA
tel.: + 386 2 300 68 50
gsm: + 386 41 481 246
e-mail: infopeka@infopeka.org
http://www.infopeka.org, www.pekarna.org
***********
Dejavnost zavoda podpirajo Mestna občina Maribor, Urad RS za mladino pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za kulturo, Slovenski filmski center, Zavod RS za zaposlovanje, MOVIT NA MLADINA, Evropska unija, Generalni direktorat za izobraževanje in kulturo.
|